Spondylóza (SA)

24.01.2020

Vlastní zkušenost.. 

 Přikládám snímek naší Albi (12,5 roku - pozitivní spondylóza) a šipkami označuji výrůstky na obratlích, které jsou bohužel v některých místech srostlé a tím stěžují pohyb. 

spondylózu u psů

Spondylózu je degenerativní, nezánětlivý stav páteře charakterizován výrůstky kostních výběžků podél spodní, strany, a horní aspektů obratlů páteře. Tyto kostní ostruhy jsou porosty kosti, obvykle se objevují v reakci na stárnutí, nebo zranění nebo dědičností.

U psů k spondylóze dochází nejčastěji podél páteře, v prostoru za hrudí, a na horní části obratlů zad. Starší, velká plemena psů jsou v nejvyšším riziku vzniku spondylózy. U koček se obvykle objevují častěji v obratlích na prsou.

Příznaky a typy

Pacienti jsou obvykle asymptomatičtí, při pohybu je viditelný menší rozsah pohybu a plynulost pohybu, nahrbení páteře, vyhýbání se skákání a vyskakování na vyvýšená místa. 

Bolest může naznačovat zlomeninu kostnatých výběžků nebo srůsty jednotlivých částí.

Další přínzaky: Ztuhlost, na dotek citlivost, nejistá chůze - padání, apatie..

Příčiny

Opakované mikrotraumata - opakující se tlak na stejných kloubech, nebo kostech i prostřednictvím některých cvičení (skákání,..)
Dědičná predispozice k tvorbě výrůstků, srůstů..

Diagnóza

Váš veterinární lékař provede kompletní fyzikální vyšetření psa, včetně biochemického profilu, kompletní krevní obraz, moči a panel elektrolytu, aby se vyloučila nebo potvrdit další onemocnění, jako je rakovina. Budete muset dát podklady historii zdraví vašeho psa, včetně  historie příznaků, nástup příznaků, a možných incidentů, které by mohly mít spojitost s problémy, které pes vykazuje.

X-ray snímky z hrudníku a břicha (boční pohled) jsou nezbytné pro diagnostiku spondylóza. X-paprsky odhalí osteofytů (malé, kostnaté výrůstky) na obratlů, nebo v pokročilejších případech může osteophyte nalézt jako most v prostoru mezi obratli.

Váš lékař může vybrat z několika dalších typů testů, aby se dospělo k jednoznačnému závěru. Myelografie, které využívá injekci rentgenkontrastní látky, pro vnitřní zobrazování; počítačová tomografie (CT); nebo magnetická rezonance (MRI). Mohou pomoci vašemu veterinárnímu lékaři při hledání, kde kostnatá podnět může být stisknutím tlačítka na vašeho psa míchy nebo nervů (způsobující neurologické reakce).

Léčba

Pacienti s spondylózou nebude zobrazovat vnější příznaky předčasného abnormálního růstu kostí. Neurologické vyšetření by mělo být provedeno vyloučit spinální podmínku vyžadující operaci. Pokud růst dosáhl bodu, poškození nervů, tkáň, nebo jinak, a váš mazlíček je v silné bolesti, nebo pokud váš veterinář usadil se na chirurgickou nápravu, váš pes bude hospitalizován. Za normálních okolností, kde škoda na těle je minimální, a váš pes se cítí trochu nepohodlí a bolest, bude ošetřeno ambulantně, s přísnou odpočinku a léky proti bolesti předepsané pro domácí léčbu. Budete spravovat léky na bolest pro vašeho psa po svých jídle. Akupunktura může také poskytnout úlevu od bolesti u některých zvířat.

čerpáno z https://www.spodan.com/cs/2948.html