Naše odchovy


Máte zájem o štěňátko z naší chovatelské stanice?

Štěňátka z naší chovatelské stanice budou odchována v domácím prostředí s celodenní péčí, zvyklá na běžný ruch domácnosti. Budou řádně zkontrolována poradcem chovu, budou tetovaná (čipovaná), očkovaná a odčervená. Budou zvyklá na děti různého věku, ostatní psy z naší 4 členné smečky. Každé štěňátko dostane sebou do nové rodiny startovací balíček (granule a hračku), průkaz původu, očkovací průkaz a kupní smlouvu. Nadále preferujeme kontakt s budoucími majiteli a rádi bychom štěňátko čas od času viděli, jak se mu daří. Chovatelské poradenství je samozřejmostí. :)

Pozor!! Štěně není věc ani hračka! Nekupujete si "jen" psa, ale člena své rodiny, proto prosím velmi důkladně zvažte koupi štěněte.

Pořizujete si prvního pejska? možná Vám pomůže pár rad jak správně vybrat a čemu se obloukem vyhnout..


Co je dobré vědět.. :)

V ČR jsou dva kluby, které se zabývají chovem RR .. středočeský klub ČKRR (Český klub Rhodéských Ridgebacků) a moravský klub KCHRR (Klub Chovatelů Rhodéských Ridgebacků). Každý chovatel má právo volby, pod kterým klubem bude mít pejska zaregistrovaného, bonitovaného (uchovněného) a který klub mu bude poskytovat chovatelský servis (rady, pomoc při výběru krycího psa, kontrola vrhů, registrace štěňat atd..) Členem klubu se můžete stát i bez vlastnictví RR nebo jakéhokoli psa.

KAŽDÉ narozené (živé) štěňátko odchované pod ČKRR nebo KCHRR MÁ PRŮKAZ PŮVODU!!!! nevěřte řečem, že štěňátko z početného vrhu, které Vám nabízí "jakýsi chovatel" s tvrzením, že PP dostali jen Ti nejhezčí z vrhu je blbost. Snaží se z Vás dostat více peněz a vydělává na Vaší nevědomosti. Více o PP a bez PP. 

RR je plemeno s celkem početnými vrhy a jediné rozlišení štěňátek, které by se mohli použít dále v chovu, protože splňují STANDARD PLEMENE jsou označené poradcem chovu (cca v 7 týdnech života) jako Standardní. A štěňátka, která nesplňují standard plemene (bez ridge, vady ridge, vady chrupu, mnoho bílé barvy, mnoho černé barvy v srsti, zálomek ocasu, DS) a tudíž se "nehodí" do chovu. Se označují jako nestandard, ale s přiděleným číslem (čip nebo tetování) a s průkazem původu.

Každý chovatel určitě rád doloží původ svých psů a rodokmen štěňátek. Na požádání doloží certifikát řádně založené chovatelské stanice, PP obou rodičů, krycí listy daného vrhu, záznam o štěňatech s tetovacími čísly.. Stačí se jen zeptat :).

Označování vrhů podle Abecedy

Každý chovatel, který si založí chovatelskou stanici může chovat psy všech plemen. Nevztahuje se pouze na jedno plemeno. Vrhy se označují písmeny z Abecedy - první A, druhý B, třetí C... Označení vrhů se NEVÁŽE k chovné fence, ale chovatelské stanici. Pokud chovatel bude vlastnit tři fenky, které budou mít vrhy za sebou budou označeny takto..

1 fenka - a její první vrh bude označen A

2 fenka - a její první vrh bude označen B

3 fenka - a její první vrh bude označen C

1 fenka - a její druhý vrh bude označen D

2 fenka - a její druhý vrh bude označen E atd...

RR fena dle chovného řádu může mít za svůj život pouze tři vrhy a to s rozestupem 1 rok.

Jména štěňátek

jména jsou vždy sjednocená písmenem, které označuje vrh. Toto jméno však nemusí být použito pro oslovování štěňátka. Osobně jsem při prvním vrhu označila celý vrh "Angel" (musela jsem zachovat A" jako označené prvního vrhu) a druhá jména jsem dala ta, které si vybral jejich nový majitel.. příklad naší holčičky z A vrhu, která zůstala doma :) Angel Leya Legend of Africa - říkáme jí Leya, Lila, a Lulina když nás zlobí :))


S PP nebo bez PP?

Chcete si pořídit psa? mazlíčka, parťáka?

Studujete a nevyděláváte?

Nebo prostě jen nechcete investovat "hodně" peněz za pořízení psa s papíry?

Zvažte to velmi dobře, nejde o hračku na pár dní... jde o život zvířete. Přemýšlejte o štěněti stejně jako o pořízení miminka.. :)

A pokud už jste se rozhodli, že psa opravdu chcete.. Zvažte jeho výběr.

takhle jsem začínala já.. možná se v tom také uvidíte ;) ...

Moje první holčička Albinka je fenka bez PP a v době kdy jsem si pro ní jela mi bylo celkem jedno, že to tak je.. Její rodiče byly s PP, ale neuchovněni (rodokmen nepříbuzný) V tu dobu jsem neměla ani tušení o tom jak probíhají výstavy nebo co je podmínkou uchovnění - bonitace. Bylo to pro mě druhořadé. Chtěla jsem prostě ridgebacka a vzhledem k tomu, že jsem byla student neměla jsem ani moc prostředků na to pořídit si psa s PP tak aby mi vystačila finanční rezerva na veterináře, kvalitní krmivo atd..

Proto pro mě bohužel byla volba pes bez PP za nižší cenu..

Dnes na to koukám jinak.. je to skoro 6 let a za tu dobu jsem bohužel poznala, že kdybych si tenkrát pořídila psa s PP mohla jsem se vyhnout např. dědičným zdrav. problémům, které Albi bohužel má. (štítná žláza, srdeční vada a artróza kolen). A to je hlavní důvod proč bych už tuhle chybu nikdy neudělala. Chcete přeci mít doma zdravé silné štěně. Které má i exteriér a povahu takovou jakou má to dané plemeno mít.

Stále váháte?.. neznáte nikoho z chov. stanic a výstavy dělat nechcete? A stále je pro Vás rozhodující cena. Je tu pro Vás alternativa.

Pejsek s PP nestandard. Jedná se o jedince, který se exterierově vychyluje od standardu plemene a nehodí se do chovu.. Nejde tedy o zdravotní vady, ale o to jak pejsek vypadá.. (vady exteriéru - podkus, předkus, vady ridge - více korunek, bezridge, zálomek ocásku, příliš bílé nebo černé barvy v srsti..)

Budete si jistý, že pejsek je z kontrolovaného vrhu. Nebude z příbuzenského spojení a minimalizujete tak i zmíněné zdravotní problémy. A cena bude též nižší než za pejska standardního. A budete mít 100% jistotu, že Ridgeback, kterého jste si koupili s PP je opravdu Ridgeback.

poslední věc.. Jestli stále váháte kvůli ceně.. (protože tak to z 90% bohužel je) popřemýšlejte nad tím, že sice můžete velmi ušetřit na pořízení.. ale co dál, pokud bude pejsek nemocný?.. může mít nemocné srdíčko, štítnou žlázu nebo klouby.. (běžné nemoci, které se u psů objevují) To ve štěněcím věku na oko nepoznáte.. ale později pejsek bude potřebovat léky nebo operaci.. Přeci pejska neutratíte nebo se ho nezbavíte..

a z vlastní zkušenosti můžu říct, že tyto výdaje jsou nemalé a když si po té sečtete "co už Vás ten pejsek stál" Tomu jste mohli předejít výběrem pejska z kontrolovaného vrhu z chovatelské stanice.

Přeji hodně štěstí při výběru chovatelské stanice a při výběru štěňátka! ;)

A ještě jedna věc na závěr.. Nevěřte lidem co Vám povídají, že pejsek je z vrhu s PP, ale on PP nemá protože jich bylo moc, a že PP dostává jen určitý počet jedinců.. Je to blbost!! Pokud se jedná o štěňata s PP mají PP všichni jedinci a pokud tam je jedinec s odchylkou standardu jedná se o psa s PP nestandard.